Hrvatska preko Slovenije do bronce

Hrvatska se pod vodstvom Slavka Goluže specijalizirala za osvajanje brončanih odličja, potvrdila je to i danas pobjedom nad Slovenijom 31:26 (14:13) u borbi za treće mjesto na SP-u u Španjolskoj. To nam je 13. medalja na velikim natjecanjima.

Na poluvrijeme Kauboji su otišli s minimalnih 14:13, no veliki niz 7-0 za prednost 21:14 na početku drugog poluvremena prelomio je utakmicu i osigurao nam osmu pobjedu u devet odigranih susreta na ovom turniru. Jedini, ali ključni poraz doživjeli smo od europskog prvaka Danske u polufinalu. Hrvatskoj je ovo peta medalja sa svjetskih prvenstava i prva brončana nakon zlata iz 2003. godine i srebrnih odličja iz 1995., 2005. i 2009. godine.

Hrvatska je u prvom poluvremenu gotovo stalno vodila, ali s minimalnom prednošću, nijednom se nismo uspjeli odvojiti na više od dva pogotka razlike. Obrana je bila prepropusna, a u napadu je najviše vukao Ivan Čupić, koji nas je predvodio sa šest golova u uvodnih 30 minuta, dok je Domagoj Duvnjak zabio četiri, uz šut 4/6. U 20. minuti Ninčević je pogodio za plus dva, ali Skube i Kavtičnik su brzo izjednačili. Potkraj poluvremena Čupić je pogodio za vodstvo 14:12, da bi Slovenci ipak smanjili na konačnih 14:13.

Drugo poluvrijeme Hrvatska je otvorila odlično. Doduše, Slovenci su prvo izjednačili na 14:14 golom Dolencasa sedam metara, uz isključenje Ninčevića, ali novu prednost donio nam je s igračem manje Bičanić, da bi onda on i Duvnjak osigurali Hrvatskoj prvo vodstvo od tri gola na utakmici (17:14). Uslijedio je gol Ninčevića i brza kontra Čupića, a nakon 12 minuta igre bilo je najvećih 21:14. Tek u 13. minuti nastavka Slovenci su prekinuli naš sjajni niz 7-0, no golom iz kontre za 22:15 odgovorio je odmah Duvnjak.

Kad nas je s tri gola u nizu Kopljar, koji je prvi gol na utakmici postigao u 44. minuti nakon pet propalih šuteva, odvojio na 25:17 na polovici poluvremena, pobjednik je bio odlučen. Nastavilo se igrati gol za gol, Slovenci se nisu predavali, ali Kauboji su već napravili teško dostižnu prednost i rutinski su je sačuvali te su na kraju slavili s 31:26.

Ivan Ćupić i Domagoj Duvnjak su sa po osam zgoditaka bili najučinkovitiji kod naših igrača.

Liječnici nisu uspjeli za nastup osposobiti Dragu Vukovića, a već smo naviknuti na igranje bez Blaženka Lackovića.